В Україні з 10 грудня починає діяти перший етап закону «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». Згідно з ним забороняється безкоштовне розповсюдження пластикових пакетів у сферах надання послуг.
Зокрема, мова йде про магазини, супермаркети, аптеки, заклади харчування та ін. Однак заборона не діє на біорозкладні пакети, а також надтонкі пластикові пакети, які є первинною упаковкою для свіжої риби, м’яса і продуктів із них, сипучих продуктів та льоду.
Тож з 10 грудня кожен одноразовий кульок коштуватиме:
- 2 гривні – пакет без ручок (без бічних складок);
- 2,50 гривні – пакет без ручок (з бічними складками);
- 3 гривні – пакет з ручками (з бічними складками).
Варто зазначити, більшість людей не знає, що насправді безкоштовних пакетів немає. Ми за них платимо постійно, просто їхня ціна закладається у вартість середнього чека. Однак тепер ця сума є значно більшою.
Контролювати дотримання закону проти пластику буде Держспоживслужба. Так, відповідно до планових та позапланових перевірок магазинів, кафе, ресторанів та ринків виявлятимуть правопорушників, які понесуть відповідальність за порушення вимог законодавства.
В разі порушення власники отримуватимуть штрафи у розмірі від 1700 до 3400 гривень, а в разі повторного порушення – від 3400 до 8500 гривень.
За словами в.о. Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслана Стрільця у програмі «Твій день» від 1+1, у Туреччині лише за перший рік заборони пластикових пакетів, їх використання зменшилось на 75%. Це дозволило заощадити 150 тисяч тонн пластику. А в Ірландії після введення податку лише за перший рік попит на пластикові пакети знизився на 90%.
«Для себе я порахував, що використання екоторбинки це дешевше, ніж щоразу купувати пластиковий пакет. Це економічно вигідніше. Не забуваймо також про те, що альтернатива такому пластику, це не тільки екоторбинка, але й біорозкладний пакет. Він розкладається від 1 до 4 місяців та абсолютно не шкодить довкіллю. Це також альтернатива, яка дозволить легко відмовитися від звички купувати шкідливі пластикові пакети», - зазначив Руслан Стрілець.
В.о. Міністра також наголосив, що наступним кроком для України має стати обмеження обігу та виробництва пластикової продукції одноразового використання.