Підрозділи Збройних Сил України, які беруть участь у міжнародному військовому навчанні «Репід Трайдент-2016», прибули на Львівщину зі своєю штатною технікою. Зокрема, десантно-штурмовий підрозділ ВДВ, оснащений сучасними бронеавтомобілями українського виробництва КрАЗ «Спартан».
29 червня, десантники отримали наказ здійснити марш на техніці у визначений район Міжнародного центру миротворчості та безпеки, де особовий склад підрозділу мав приступити до подальшого відпрацювання тактичних завдань.
Порівняно невелику відстань: близько 15 кілометрів понад 100 десантників на десяти бронеавтомобілях подолали за лічені хвилини. Броньовики десанту просувались дорогами полігону стрімко. До слова, машини добре йшли не лише по асфальту, але й по «грунтовці».
– Рухались швидко, не менше 60 кілометрів на годину, витримуючи дистанцію між машинами. Робили так, як у АТО. Десант в середині, стрільці в турелях за НСВТ, кожен контролює свій сектор, прикриває підрозділ на марші, – розповідає 21-річний солдат Олександр Іващук, який перебував за кермом одного із бронеавтомобілів. – Такі комбіновані тренування, коли свою «класність» підвищують не лише бійці підрозділу, але й водії, надзвичайно корисні. Адже від того, наскільки водій бронемашини вправляється із багатотонною машиною, залежить маневреність підрозділу. Та й життя особового складу. Особливо у бойовій обстановці. Тому командування, коли планує тактичні заняття обов’язково із елементами залучення штатної техніки підрозділу.
Загалом, водії досить схвально відгукуються про витвір кременчуцьких автомобілебудувальників.
– Раніше ми використовували для переміщення особового складу ГАЗ-66. Машини, скажімо так, з усіма «хворобами» радянського автопрому. А головне – жодного бронювання, – продовжує свою розповідь солдат Олександр Іващук. – А тут вже інша справа. От, до прикладу, у АТО в скла мого «Спартана» влучив уламок мінометної міни. А шкло у машині – броньоване. «Попливло» трішки, але всередину жодна «залізяка» не влетіла.
Боєць-десантник навів й інший приклад, коли у 2015 році у зоні АТО краківська «броня» вхопила колесом закладену диверсантами протитанкову міну. Броньована капсула «Спартана» врятувала життя екіпажу та десанту всередині машини.
Водії десантного підрозділу, який тренується зараз на Львівщині, проїхали небезпечними дорогами зони АТО тисячі кілометрів. Черкащанин солдат-контрактник Максим Яремич у якості водія брав участь у знаменитому рейді 95-ї аеромобільної бригади. Тривалий час був водієм багатоцільового всюдихода Humvee модифікації М1097А2. Солдат зазначає, що вітчизняний ВПК пропонує війську досить розлогу лінійку броньованих автомобілів. Втім, необхідні також й універсальні всюдиходи на заміну радянським УАЗикам. Які, зі слів досвідченого водія-десантника, за багатьма показниками значно поступаються американському «Humve».
– Що б не злопихали росіяни з приводу «хамві», але дякуємо американцям за підтримку. Машина хороша. У експлуатації та ремонті досить невибаглива. Прохідна і з «м’яким» ходом. Сподіваємось, що наші конструктори із часом розроблять щось подібне для нашого війська.
Прес-група навчання «Репід Трайдент-2016», підполковник Володимир Скоростецький