Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Культура

Тарас Возняк проігнорував прохання про організацію виставки графіка УПА

Тарас Возняк проігнорував прохання Національної Спілки художників України про організацію виставки графіка УПА Ніла Хасевича.

1 березня Львівська обласна організація Національної спілки художників України, надіслала звернення до гендиректора Львівської Національної галереї мистецтв ім. Бориса Возницького Тараса Возняка, про допомогу в організації у Львові виставку робіт графіка УПА Ніла Хасевича.

У Львові митці просять організувати виставку робіт Ніла Хасевича

Станом на 8 травня жодної відповіді від Тараса Возняка до Спілки художників України так і не надійшло, про це Гал-інфо повідомили у Львівській обласній організації Національної спілки художників України.

Журналістам Гал-інфо також не вдалось взяти коментар на цю тему в Тараса Возняка, на наші неодноразові дзвінки в нього не знайшлось часу, щоб пояснити ситуацію.

Гал-інфо готове оприлюднити відповідь Тараса Возняка стосовно термінів і умов організації виставки графіка УПА, як тільки він знайде можливість надати її.

Довідка.

13 листопада 1905 року у с. Дюксин на Рівенщині народився Ніл Хасевич – художник-графік, член ОУН, Української головної визвольної ради, Української повстанської армії.

Лицар Срібного Хреста Заслуги УПАта медалі «За боротьбу в особливо важких умовах». У підпіллі мав псевда: Бей-Зот, Левко, Рибалка, 333, Старий, Джміль.

Ніл Хасевич походив із незаможної родини диякона, отримав європейську освіту, але замість всесвітнього визнання свідомо обрав шлях митця-повстанця УПА, перебуваючи майже 10 років у підпіллі.

Нагадаємо, що Ніл Хасевич закінчив Варшавську академію мистецтв, відділ графіки майстерні професора В.Скочиляса. Був одним із засновників Товариства українських митців „Спокій” у місті Варшаві. Брав участь у багатьох виставках Польщі, наIV виставці Асоціації Незалежних Українських Митців (АНУМ) у 1934 та 1942 роках, на Ретроспективній Виставці Українського Мистецтва в Національному Музеї в 1935 році у Львові, на виставці української графіки в Берліні та Празі, на міжнародних виставках у Варшаві, Чікаго, Лос-Анжелесі.

Ніл Хасевич був активним учасником Української Повстанської Армії. Талановитий пропагандист та агітатор, керував повстанською друкарнею. Плідно працював як художник, готуючи ілюстрації до журналу "До Зброї", "Український перець" та "Хрін". Виконав знаменитий цикл "Волинь у боротьбі", присвячений героїчним подіям повстанського руху.

150 графічних композицій створив за роки перебування в УПА. Карикатури на радянський режим та його лідерів, видрукувані у сатиричних журналах «Український перець» та «Хрін» неабияк дратували комуністичну владу. Його графіка була ефективною зброєю в руках визвольного підпілля. Дереворити, створені ним у криївках та потім віддруковані у підпільних типографіях були вагомим аргументом проти радянської пропаганди.

Копії гравюр Ніла Хасевича розповсюджувалися серед іноземних посольств та делегатів сесії Асамблеї ООН. Тому акцію по знешкодженню «Бей Зота» радянські спецслужби  розробляли особливо ретельно.

В умовах важкої підпільної боротьби та зневіри розробив проекти нагород УПА. Щоб підтримати моральний дух бійців, показати важливість цієї боротьби.

Загинув 4 березня 1952 року у бункері на Волині.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ