Як інформують у прес-службі ЛМР, з 17 по 22 січня тривав третій модуль Львівського курсу міських творців.
Метою цього навчального блоку було вивчення основних принципів партисипації — залучення мешканців та різних зацікавлених сторін до розвитку міста.
Кураторами третього навчального блоку стали експерти з містопланування: Марк Гайніш — представник відділу планування міста міської адміністрації Вольфсбурга, Максим Терлецький — проектний
Таня Хейман презентувала цікаві інструменти неформальної комунікації та залучення мешканців до планування міст у Німеччині. Зокрема — інтерактивні воркшопи, опитування, інфо-пункти, профілі руху, інтерактивні моделі та ін.
Керівник програми аналізу та досліджень Інституту міста, Тетяна Приходько, долучилася до спілкування з учасниками навчальної програми, розповіла їм про значення соціології та концептуальну логіку напрацювання методології. Упродовж модуля особливого значення набуло обговорення основних помилок під час розробки опитувань, що дозволило учасникам уникати маніпулятивних та некоректних запитань.
Практичними кейсами для учасників стала підготовка та проведення соціологічних опитувань на ділянках, попередньо обраних для дослідження: громада ʺЛюбінська — Південнийʺ та територія громад ʺПідзамче — Замарстинівʺ.
Презентувати свої напрацювання мешканцям та вислухати їхні пропозиції та зауваження учасники змогли під час публічної лекції-дискусії ʺЯк залучити людей до розвитку міста?ʺ, яка відбулась 22 січня в приміщенні КУ ʺІнститут містаʺ. Деталі можна прочитати тут.
Марк Гайніш впродовж публічної лекції поділився німецьким досвідом залучення громадян до співпраці з представниками міста. Він розповів, що основною метою публічних обговорень є обмін думками, активізація людей та формування довіри до адміністрації міста:
ʺКоли ми залучаємо громадян — ми пробуджуємо в них нові ідеї та очікування. Ми не можемо розбудити в людях величезні сподівання, а потім говорити з ними про встановлення лавок в парку. Необхідно чітко законспектувати очікування громадянʺ, — каже Марк Гайніш.
Загалом, як зазначив Марк, процеси міського розвитку в Україні та Німеччині є схожими, проте публічні обговорення повинні бути ініційовані на ранніх етапах створення проекту, аби пропозиції громадян не враховували суто формально. Він також розповів про проблемні випадки з забудовою у Німеччині. Зокрема про проект ʺШтутгарт 21ʺ, коли через неврахування думки громадян відбувались мітинги та, як результат, було переобрано уряд федеральної землі ʺБаден-Вюртембергʺ.
Важливою частиною при створенні нових проектів міського розвитку повинне бути врахування інтересів всієї місцевої спільноти, а не лише приватних інтересів, доповнив Марк.
Нагадаємо, що Львівський курс міських творців — це навчальна програма у сфері міського розвитку. Проект створений спільними зусиллями Технічного університету Котбус-Зенфтенберг (Німеччина), НУО ʺStadtagentenʺ (Німеччина) та Інституту міста (Україна). Навчання фінансується Міністерством закордонних справ Німеччини.