Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Здоров'я

В Україні розпочато впровадження "Трембіти"

Як повідомили у Державному агентстві з питань електронного урядування України, запрацювала перша електронна взаємодія, реалізована в межах національної системи електронної взаємодії ʺТрембітаʺ.

Будучи основою електронного урядування, ʺТрембітаʺ здатна забезпечити глобальний реінжиніринг процесів державного управління з метою їх оптимізації та прозорості. Система здійснює обмін даними без участі людини, що значно пришвидшує процес надання послуг, зменшує можливість механічних помилок та корупційних ризиків.

Перший автоматичний обмін даними завдяки ʺТрембітіʺ впроваджено між Національною службою здоров’я України (НСЗУ) та Державною службою України з питань лікарських засобів та контролю за наркотиками (Держлікслужба). Це уможливить проведення більше одного мільйона перевірок даних щомісяця.

Електронна взаємодія впроваджена для ефективної реалізації Урядової програми реімбурсації ʺДоступні лікиʺ, яка передбачає цілковите або часткове відшкодування з держбюджету вартості лікарських засобів для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою та діабетом II типу. Держбюджетом на 2019 рік передбачено 1 млрд гривень на цю програму.

Над проектом, окрім зазначених відомств, працювали Державне агентство з питань електронного урядування України, проект USAID/UK aid ʺПрозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPASʺ і Фонд Східна Європа.

ʺВід 1 квітня 2019 року НСЗУ адмініструє Урядову програму реімбурсації лікарських засобів ʺДоступні лікиʺ. Рецепт на лікарські засоби в межах програми став винятково електронним. На 21 травня уже виписано 2 мільйони електронних рецептів, за 1,5 мільйонами пацієнти отримали лікарські засоби. За перший місяць роботи аптечним закладам за договором виплачено понад 45 мільйонів гривень. Усі процеси переведені в електронну систему охорони здоров’я. Це забезпечує прозоре, раціональне та контрольоване використання бюджетних коштів. Автоматичний обмін даними між нами та Держлікслужбою є важливою частиною цього процесуʺ, – пояснює Олег Петренко, голова НСЗУ.

Електронна взаємодія між відомствами дозволяє перевіряти законність отримання аптечними закладами відшкодування з держбюджету за відпущені ліки громадянам у межах програми. Предметом перевірки слугує ліцензія на провадження діяльності з роздрібної реалізації лікарських засобів. Відтепер наявність ліцензії автоматично перевіряється завдяки ʺТрембітіʺ тричі під час:

  1. Реєстрації та укладення договору між аптеками та НСЗУ.
  2. Погашення електронних рецептів у аптеках.
  3. Подання аптеками звітів до НСЗУ про відпущені лікарські засоби, на підставі яких здійснюється відшкодування їх вартості.

ʺАвтоматичний обмін даними між НСЗУ та Держлікслужбою за допомогою ʺТрембітиʺ спрощує процедуру перевірки аптечних закладів на наявність ліцензії. Такі перевірки забезпечують впевненість у тому, що лікарські засоби за програмою ʺДоступні лікиʺ відпускають лише ті аптечні заклади, які мають чинну ліцензію. Відповідно, відшкодування вартості лікарських засобів за рахунок коштів державного бюджету отримують ті аптеки, які працюють на законних підставахʺ, – додає Олег Петренко.

Нагадаємо, що ʺТрембітаʺ – це система електронної взаємодії державних реєстрів та баз даних, що дозволяє відомствам та органам влади безпечно та оперативно обмінюватися необхідною інформацією для більш якісної взаємодії як між собою, так і з громадянами та представниками бізнесу. Окрім того, ʺТрембітаʺ надає можливість створювати для населення більш якісні послуги – як офлайнові, так і електронні.

За словами Олександра Риженка, голови Державного агентства з питань електронного урядування, сьогоднішній день без перебільшення можна назвати для України визначним: ʺМасштабне впровадження ʺТрембітиʺ дає початок невідворотним змінам як у взаємодії державних органів між собою, так і у взаємодії бізнесу і громадян – із державою. Адже це – швидкість та прозорість державних процесів, що виливається в економію часу та раціональне використання бюджетних коштів. І, безумовно, то є більша зручність для громадян. Їм не доведеться більше звертатись до одного органу, щоб взяти якусь довідку для іншого. Із ʺТрембітоюʺ бігати починають дані, а не людиʺ.

Найближчим часом також заплановано запуск електронних послуг із ліцензування в медичній сфері: он-лайн можна буде отримати ліцензії на виробництво, продаж та імпорт ліків, що забезпечить іще більшу прозорість стосовно аптек-учасників програми ʺДоступні лікиʺ.

ʺЗа підтримки нашого проекту було проведено дослідження щодо стану розвитку державних інформаційних систем, яке засвідчило, що понад 80% персональних даних все ще дублюються в державних реєстрах. Це означає незручність в отриманні послуг (адже громадянам треба щоразу збирати одні й ті самі довідки для різних установ), корупційні ризики та низьку ефективність роботи держорганів. Крім того, це величезні додаткові витрати – приблизно 21 млн грн щороку йде на утримання одного реєстру, тоді як їх понад 350. Тому налагодження електронної взаємодії у межах ʺТрембітиʺ було одним із пріоритетних завдань для нас і наших партнерівʺ, – підкреслив Петро Матіяшек, керівник проекту USAID/UK aid ʺПрозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPASʺ.

Довідково

Система електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів, чи просто – система ʺТрембітаʺ – це сучасне організаційно-технічне рішення, яке дозволяє будувати безпечні інформаційні міжвідомчі взаємодії державним органам та органам місцевого самоврядування через інтернет шляхом обміну електронними повідомленнями між їх інформаційними системами.

Основу системи ʺТрембітаʺ становить удосконалена естонська платформа обміну даними X-ROAD, яка є фундаментом естонського цифрового суспільства.

У грудні 2018 року ʺТрембітаʺ отримала Експертний висновок Держспецзв’язку про відповідність її компонентів вимогам із технічного захисту інформації. Це надало можливість взятися до налагодження перших взаємодій за допомогою системи.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ