Як утримати владу? Вічна проблема влади, особливо на етапі виснаження системи. Є два рішення цієї проблеми - міняти систему або міняти кадри.
Про це на Фейсбук написала Лілія Шевцова.
"За всіма критеріями, підтвердженими історією, російське самодержавство давно вже перебуває в процесі занепаду. Дивно, як воно продовжує ще шкутильгати після жахливого удару, яким став розпад СРСР (причому, в мирний час - небувалий в історії випадок!).
Але ось дивний збіг: вперше ми присутні під час збігу циклів.
Справа в тому, що і західні системи переживають політичний занепад (цікаво в цьому зв'язку почитати Френсіса Фукуяму- "Political Order and Political Decay".) Брексит і Трампізм - тому підтвердження. Але Захід шукає вихід через вибори і зміну лідерства, яке повинно знайти шляхи відновлення. Не знайде - буде зметено.
Росія і Туреччина почали шукати вихід із системного занепаду через зміну кадрів. Ердоган отримав привід для рішучих чисток. Путін поки надав перевагу вегетаріанському меню і м'яко позбавляється від баласту, явно побоюючись зруйнувати елітне статус кво.
Але обидва повторюють кадрову модель боротьби з державною кризою, свого часу успішно відпрацьованою Сталіним і Мао. При вичерпанні системних ресурсів кадрова чистка є найважливішим засобом мобілізації режиму і підтримки ілюзії його життєздатності. Тому Путін не може зупинитися і продовжить свою кадрову революцію - він вже раб логіки.
Ще один традиційний фактор прореагувати на системну кризу - війна. Але війна може мати протилежні наслідки. Свого часу війна стала засобом формування сучасної держави і сучасної бюрократії в Великобританії, Франції, Пруссії і Японії. У Росії війна завжди була засобом самозбереження самодержавства. Зараз Росія веде дві війни і вони знову стали лише компенсатором виснаження внутрішніх ресурсів.
Але як говорить історія - перехід до війни і кадрової чистки як способу самозбереження тільки прискорює процес занепаду. Ось так то", - зазначено у повідомленні.