Львівський ювелір Андрій Содома вже 8 років займається виробленням унікальних ювелірних виробів у приватній майстерні ELIOS. Чоловік виготовляє якісні та оригінальні прикраси на замовлення. Про те, як народжуються такі прикраси у матеріалі Гал-інфо.
Робота майстрів розпочинається із моделювання виробів на комп’ютері, створення картинки і погодження його з клієнтом.
Ювеліри можуть робити як масовий виріб, так і оригінальний. При копіюванні моделі у багаторазову форму втрачається якісь - і це вже стає масовий виріб. Перша чи матрична модель - це найкраще.
Для того, щоб мати можливість це створювати, потрібно вміти моделювати, це означає освоїти багато програм, а також важливим є наявність якісного обладнання.
Після затвердження остаточного варіанту виробу працівники ювелірної майстерні вирізають відповідну модель у воску, або вирощують її у полімері, це залежить від складності виробу. Процес вирощення моделі триває близько 4-5 год. та відбувається за допомогою спеціального 3D принтеру. Ця модель вже згодом формується у спеціальний рідкий гіпс, який потім ставиться у піч.
Згодом цей гіпс затвердіває, а після випалювання полімеру чи вирізання у воску залишається пустота – це одноразова спеціальна форма для виробу, у яку згодом майстри заливають золото чи срібло.
Далі відбувається процес закріплення каменя та полірування.
Найголовніше у цій професії - це бачити усі поверхні і вміти їх правильно обробляти, аби було чим менше угару, адже після литва виріб не має надто привабливого вигляду. Усі вироби потрібно обробляти вручну.
Допомагає наносити гравіювання ювеліру спеціальний апарат ЧПУ ( апарат числового програмного управління). Такий пристрій працює через комп’ютер. Ювелір малює те, що хоче вигравіювати і тоді цей пристрій гравіює зображення за допомогою алмазу.
Потім ювелірний виріб відправляють у Західне казенне підприємство пробірного контролю, де перевіряють відповідність сплаву до держстандарту.
"Що стосується магазинів із ювелірними виробами, то в них вартість послуг на роботу масових виробів є дешевша, ніж у приватних ювелірів. Однак на індивідуальну роботу у магазинах буде дорожче.
Якщо легенький виріб, то тут вже йде робота не за грам, а дещо дорожче, аніж в магазині. Однак якщо беремо трохи важчий вибір, для прикладу, пару обручок, то ці речі виходять дешевші", - зазначив Андрій Содома.
Зроблено руками: Майстерня виробів з дерева
Як пояснив ювелір, у ювелірних магазинах Львова 90% виробів турецьких. Зокрема, йдеться й про один з відомих брендів ювелірних прикрас, який має свій завод, однак там вони роблять монтаж турецького напівфабрикату.
"Я дуже люблю робити речі, які люди самі придумали та намалювали, адже скопіювати можна будь-який бренд, а от придумати це вже щось унікальне", - поділився Андрій Содома.
Здебільшого це більш чоловіча робота, бо треба мати добре розвинену дрібну моторику, а також пальці стають досить тверді.
Андрію, поясніть, будь ласка, чому чорніє срібло ?
Срібло не є безокисним матеріалом як золото, відтак воно реагує із навколишнім середовищем, найбільше із сіркою. Саме срібло розбавляється із міддю чи із певними домішками нікелю. Також один із чинників – це людський піт, бо у поті є багато сірки. Срібло, яке не чорніє, покрите родієм. Родій - це метал із платинової групи, який є дорожчим, ніж золото.
Чому на золотих виробах інколи ставлять іншу пробу, аніж 585?
Проба 585 – означає, що у виробі є 58,5 % чистого золота. Усі інше це лігатура, тобто сплав металів, який додається до золота. Здебільшого у цю лігатуру входить мідь і срібло, для литва трошки додається цинку. Є вироби із більшим вмістом золота, це наприклад - італійські вироби. Їхні вироби майже усі мають пробу 750 (це 75,5% вмісту золота). Також існує 958 проба золота.
Чи правда, що радянське золото краще, аніж те, яке ми маємо зараз?
Насправді це не так, це нав'язаний міф. Радянське золото мало 583 пробу, причому допуск по пробі був +- 2 проби (0,2%) і відповідно ніхто не робив 583, а насправді там завжди була проба 581.
Станом на сьогодні Західне казенне підприємство пробірного контролю поставить проби тільки, коли товар має 58,5 % золота із ймовірним допуском +1-2 проби, однак без мінуса.
До мене часто приходять люди і кажуть, щоб їм сплавили золото із 583 проби, однак зараз такої проби не існує і її треба "підняти", а це означає, що треба додавати чисте золото.
Яке золото зараз в моді?
Зараз в моді – біле золото, лимонне золото (колір, який повторює колір справжнього золота) та діаманти. Вироби невеликі, більш стримані, але товстіші.
За допомогу у підготовлені публікації дякуємо майстерні ELIOS, яка зайняла достойне місце на ринку ексклюзивних ювелірних виробів у Львові.
Матеріал підготувала Тетяна Яценко.
Далі буде....