31 серпня у м. Дрогобич Львівської області відбувся Антикорупційний форум органів місцевого самоврядування та громадських ініціатив. Коли ми планували цю подію (Міжнародний фонд «Відродження» та Громадська організація «Товариство Юрій Дрогобич» м. Дрогобич), я була щиро переконана, що ми зможемо показати унікальність нашого львівського громадянського суспільства, яке формулює проблему та вміє її вирішувати.
Чесно кажучи, мої наміри здійснилися наполовину: і результати є, і добрі кейси обговорили, але щодо цікавих нових механізмів, щодо просунутості мої очікування не справдились.
Головна проблема: громадські активісти намагаються замінити собою правоохоронні органи або ж владу; намагаються порушувати кримінальні справи, карати посадовців, втручатися в їх роботу. Натомість громадянське суспільство та громадські активісти повинні пропонувати механізми змін.
І ось тут виникає проблема, адже галасу вати про боротьбу з корупцією легше, проте пропонувати зміни, створювати нові практики вже складніше. Це потребує складної системної роботи: вивчити всі процедури проведення державних закупівель, як працює система Prozzoro, в чому специфіка допорогових закупівель, щоб змогти зупиняти тендери та економити гроші громади. Таким шляхом пішли активісти в Дрогобичі. Проаналізувати роботу лісових господарств і знайти, як зупинити крадіжки лісів («проект Прозорі лісозаготвлі»), навчитись аналізувати публічні кошти - це складна системна праця. Проти саме така праця дає можливості побудови нових відносин, не корупційних, а засновних на довірі між владою та громадянами.
Нам усім бракує довіри. Але толерування корупції, мовчазна згода на існування таких практик, але голосна вибіркова критика – це вчорашній день. Довіра ж починається зі спільних дій.
Долати корупцію і будувати довіру можна в себе в громаді, і неважливо, яка вона – 2 тисячі чи 50 тисяч мешканців. Важливо, що маємо небайдужих громадян, які спільно з владою можуть визначити, де найбільші втрати від корупції, як їх можна мінімізувати. Не треба долати корупцію, спробуйте створити альтернативу прийняттю корупційних рішень, наприклад, щодо виділення земельних ділянок або ж щодо доріг. Такими малими кроками досягаються зміни.
Сподіваюся, що таких практик буде більше. А поки що громадянське суспільство і влада мусять добре працювати, вчитись, втілювати закон, поліпшувати власну нормативно-правову базу.
І успіхи будуть.