Слухай онлайн
Культура  |  Історія

145 років тому народився рятівник давніх українських ікон Іларіон Свєнціцький

Цього дня виповнилося 145 рік від дня народження Іларіона Семеновича Свєнціцького. Він народився 7 квітня 1876 року у Буську (Львівська область).
Іларіон Свєнціцький.
Іларіон і Анісія Свєнціцькі в митрополичих палатах. 1910 р. Фото: http://www.mankurty.com/
Іларіон і Анісія Свєнціцькі з донькою Вірою, фото 1913 року. Фото: http://www.mankurty.com/
Благовіщення Богородиці. 1700-1720 рр. Із церкви Св. Димитрія, с. Жогатин (Тепер – Польща, Надсяння). Дошка, темпера, сріблення

{{1,3,2}}

Іларіон Свєнціцький - видатний український науковець, філолог, філософ, етнограф, музеєзнавць, доктор філологічних наук та активний громадсько-культурний діяч.

Займався історією української філософії. У 1901 року у Львові вийшла друком його перша дисертація під назвою «Початки філософії в руській літературі ХI-ХVI ст.». Саме цю працю багато дослідників вважають першим нарисом історії української філософії.

У 1905 році митрополит Андрей Шептицький створив як приватну фундацію «Церковний музей», для збереження сакральних пам’яток України, який у 1913 році був урочистим актом Митрополита Андрея переданий в дар українському народові.

Коли музей почав налічувати велику кількість експонатів у збірці, їх треба було вивчати, музею був потрібен управитель. Саме тому Митрополит Андрей запросив на посаду директора відомого музеєзнавця Іларіона Свєнціцького.

Іларіон Свєнціцький їздив в експедиції на Лемківщину та Бойківщину, де збирав експонати для поповнення музейних збірок. Відтак, основою колекції стали ікони XV - XVI ст., які походять з теренів Західної України – Лемківщини та Бойківщини, адже саме там збереглося найбільше таких ікон. До 1939 року колекція поповнювалася дуже активно.

У музеї досі зберігаються гаптовані тканини з сюжетними зображеннями. Це покрови на чашу, покрівці, фелони. Найраритетнішою пам’яткою музею є плащаниця XV ст. з церкви Архангела Михаїла с. Жирівка, (Пустомитівський район, Львівщина, - ред.).

У 1913 році до музею її привіз перший директор Іларіон Свєнціцький, і вона зараз є одним із чільних експонатів.

Окрім того, саме Іларіону Свєнціцькому належить ініціатива створення у Львові скансена (музей під відкритим небом).

{{4}}

Коли брати Андрей та Климентій Шептицькі заснували у Львові Свято-Іванівську Лавру, на її території мали намір зводити нову церкву. Однак, у 1930 році Іларіон Свєнціцький, як тогочасний директор Національного музею у Львові, порадив митрополиту Андрею зробити головним храмом Лаври перенесену старовинну дерев’яну церкву Святого Миколая з села Кривки (Турківський район Львівської області).

Варто додати, що перенесення церкви, яка була побудована орієнтовно у 1761 році народними майстрами в селі Кривка, започаткувало створення музею під відкритим небом. Цей храм досі є головною окрасою і центральним об’єктом Музею народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького у Львові.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ