За 9 місяців цього року у Львівській області кількість зареєстрованих випадків ВІЛ-інфекції залишається стабільною, натомість значно зросла захворюваність на СНІД. Про це повідомила прес-служба департаменту охорони здоров'я Львівської ОДА.
Розвиток епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу в Львівській області має ті ж закономірності, що й в цілому в Україні.
Спостерігається стабілізація захворюваності на ВІЛ-інфекцію. Так, за 9 місяців 2017 р. взято під медичне спостереження 331 особу з вперше встановленим діагнозом ВІЛ-інфекція проти 332 осіб за 9 місяців 2016 р. Турбує зростання захворюваності на СНІД: з 120 випадків за 9 місяців 2016 року до 184 випадків за 9 місяців 2017 року (на +34,8%).
Зросла також питома вага захворілих на СНІД від кількості зареєстрованих випадків ВІЛ-інфекції серед дорослих: з 43,2% за 9 місяців 2016 р. до 65% за 9 місяців 2017 р.
Зберігається тенденція до зростання статевого шляху інфікування.
Зареєстровано 48 дітей, які народилися від ВІЛ-позитивних матерів (за 9 місяців 2016 р. – 54 дитини).
Зменшується частка людей, які вживають ін’єкційні наркотики, серед взятих на облік хворих у стадії СНІДу – 69 випадків (за 9 місяців 2016 р. – 50 випадків).
На 01.10.2017 року в області під медичним спостереженням перебувало 3469 ВІЛ-позитивних, в тому числі 1123 особи хворі на СНІД.
Епідемія ВІЛ-інфекції у Львівській області поширюється уже не тільки в групах найбільш високого ризику інфікування ВІЛ, хоча використання зараженого ін’єкційного інструментарію залишається одним з основних чинників ризику інфікування ВІЛ. Практикою доведені доцільність, корисність і виправданість саме превентивних заходів та дій на попередження поширення ВІЛ, які націлені на зміну поведінки і способу життя людей.
Необхідно відмітити, що ВІЛ-інфекція вражає найбільш працездатні та репродуктивні вікові групи населення. В цілому, на вікову групу 20-49 років припадає понад 90% усіх випадків ВІЛ-інфекції в області.
Упродовж 9 місяців 2017 р. в області офіційно взято на облік 48 дітей, які народилися від ВІЛ-позитивних матерів. Діагноз ВІЛ-інфекція у 2017 р. підтверджений двом дітям.
Станом на 01.10.2017 р. на офіційному обліку в педіатра знаходиться 251 дитина, з них 61 дитина з підтвердженим ВІЛ-статусом, в тому числі 17 дітей – в стадії СНІДу. У решти (190 дітей) – неуточнений діагноз.
Найбільш поширеною асоційованою інфекцією у хворих на СНІД є туберкульоз, як легеневий так і позалегеневий, – у 70,1% випадків.
Якщо ВІЛ-позитивна людина отримує спеціальні ліки, – антиретровірусну терапію (АРТ) – вона не становить загрози для суспільства (лікування як профілактика). За науковими даними ризик передачі ВІЛ знижується на 96% при призначенні АРТ на ранніх стадіях (незалежно від кількості CD4-Т-лімфоцитів). Така людина може жити повноцінним життям і мати здорових дітей. Дослідження показали, що впродовж року ВІЛ-позитивний пацієнт, який не отримує потрібні ліки, інфікує в середньому ще дві людини.
Розширення доступу до лікування закладено в основу нових завдань, поставлених до 2020 року, метою яких є покласти край епідемії СНІДу до 2030 року: у 90% людей, які живуть з ВІЛ, має бути підтверджений ВІЛ-позитивний статус; з них 90% повинні отримувати АРТ; 90% людей, що приймають АРТ, мають мати невизначене вірусне навантаження.
Для взяття епідемії під контроль потрібно нарощувати обсяги і якість тестування населення області. Особливо слід звернути увагу на надання послуг з тестування на ВІЛ-інфекцію на первинному рівні надання медичної допомоги, залучення НУО, спільнот ключових груп, мобільні амбулаторії. Адже вчасне виявлення вірусу дає можливість забезпечити ефективне лікування та не допустити поширення епідемії.