Слухай онлайн
Політика

"Екватор" Дональда Трампа: початок передвиборчої боротьби у США та її особливості

Незалежний аналітичний центр геополітичних досліджень "Борисфен Інтел" інформує про становище політичної ситуації навколо американського президента.

У січні цього року виповнюється рівно два роки з часу офіційного вступу Д. Трампа на посаду президента США. По суті це «екватор» його президентського терміну, тобто пік діяльності як глави Білого дому та початок підготовки до нових виборів (заплановані на 2020 рік).

Разом з тим, на відміну від більшості інших американських президентів, «екватор» Д. Трампа співпав із суттєвим ускладненням політичної ситуації в США, коли розпочалося жорстке протиборство між двома гілками влади країни. Свідченням цього став так званий «шатдаун», а саме — чергове припинення Д. Трампом роботи урядових органів США (з 22 грудня 2018 року), яке виявилося найбільш тривалим в американській історії.

Як відомо, приводом для цього стало блокування Демократичною партією США процесу ухвалення Конгресом видатків уряду країни через незгоду з міграційною політикою Д. Трампа. Зокрема, демократи погоджуються задовольнити запит президента США щодо виділення 5,7 млрд дол. для спорудження загороджувальної стіни на кордоні з Мексикою лише у випадку захисту прав мігрантів на рівні законодавства.

Разом з тим, дійсні причини загострення політичних проблем в США більш глибокі і пов’язані з посиленням боротьби з Д. Трампом як його політичних противників зі складу Демократичної партії, так і конкурентів по бізнесу. По суті така боротьба розгорнулась відразу ж після обрання Д. Трампа президентом США і набуває обертів. При цьому для дискредитації президентських позицій використовуються найбільш суперечливі аспекти його політики, що викликають негативний резонанс в американському суспільстві або, принаймні, в деякій його частині.

Насамперед це стосується «загравань» Д. Трампа з Росією, погіршення відносин з американськими союзниками по НАТО, посилення жорсткості політики стосовно мігрантів, а також реформ соціальної сфери. Зокрема, у наведеному контексті найбільш показовою можна вважати справу екс-керівника виборчого штабу Д. Трампа — П. Манафорта. Його звинувачують у державній зраді на користь Росії. На цьому фоні під шалену критику на рівні Конгресу, громадськості та ЗМІ США підпадає будь який крок Д. Трампа, зроблений назустріч Москві, а також в напрямку від НАТО.

Аналогічна роль відводиться також і міграційним проблемам в США. Так, з початку 2018 року Демократична партія тричі (включно з останнім випадком у грудні минулого року) блокувала роботу Конгресу США у бюджетній сфері, фактично провокуючи Д. Трампа на оголошення «шатдаунів». Своєю чергою, через такі рішення президента зазнавали значних фінансових збитків як американська економіка (за різними оцінками, до 2 млрд дол. за тиждень), так і державні службовці (загалом, до 800 тис. осіб), які були змушені припинити виконання своїх робочих обов’язків. І це вже негативно позначилося на рейтингу Д. Трампа. За підсумками соціологічних опитувань в січні ц. р. з його політикою не згодні 56 % респондентів.

Зважаючи на такі обставини, у найближчій перспективі політичні проблеми у США загострюватимуться, що стане наслідком розгортання передвиборної кампанії в країні. І тоді супротивники Д. Трампа намагатимуться підвести його під реальну загрозу імпічменту, що має завдати потужного удару по його репутації, як глави Білого дому. Згідно з намірами опозиції, це повинно перетворити чинного президента США на так звану «криву качку», а саме — позбавити його будь-яких президентських перспектив у майбутньому. Так, Демократична партія США вже заявила про можливість імпічменту Д. Трампа, а також висунула свого кандидата на наступні президентські вибори у США.

Блокуючи в даний час у Конгресі США бюджетний процес, супротивники Д. Трампа намагаються ще й активізувати інформаційну кампанію з його, глави Білого дому, дискредитації. Зокрема, у американських ЗМІ поширюється інформація про свідоме приховування Д. Трампом змісту переговорів з В. Путіним під час їх особистих зустрічей (з часу обрання Д. Трампа президентом США він зустрічався з В. Путіним п’ять разів; одна з цих зустрічей у Гельсінкі в липні 2018 року була повномасштабною за характером, інші — на полях різних міжнародних самітів). Виходячи з цього, члени Конгресу США вже розглядають питання щодо виклику перекладачів Д. Трампа, які надаватимуть відповідні свідчення.

Крім того, було інспіровано чергову хвилю повідомлень про наміри Д. Трампа вивести США зі складу НАТО через невиконання країнами-членами Альянсу своїх зобов’язань щодо збільшення військових видатків. При цьому робляться посилання на анонімні джерела з адміністрації президента США. Основним каналом поширення подібних тверджень служить впливове американське видання The Washington Post, що дозволяє зробити висновок про організацію та координацію такої діяльності з єдиного центру.

для підтримки американської економіки та національних виробників
Посилення протистояння між Д. Трампом та його супротивниками впливатиме також на зовнішню і внутрішню політику США. Так, з метою покращення свого іміджу глава Білого дому зосереджуватиме зусилля на успішних аспектах свого курсу, які позитивно сприймаються населенням країни.

В першу чергу слід очікувати активізації кроків президента США для підтримки американської економіки та національних виробників, а також створення нових робочих місць. Основні заходи з досягнення такої мети передбачатимуть подальші дії з усунення дисбалансу у торгівлі між США та іншими країнами, насамперед Китаєм. Незважаючи на погіршення американсько-китайських відносин, такі дії вже змусили КНР піти на поступки вимогам США. Зокрема, в грудні минулого року Китай погодився збільшити обсяги імпорту американської продукції, в т.ч. вперше в історії дозволив ввезення рису зі США.

Водночас в економічній сфері Вашингтон активізує заходи з перетворення США на провідного експортера енергоносіїв. Завдяки тому, що Д. Трамп підтримав енергетичну галузь країни (зняття обмежень на видобуток та експорт енергоносіїв), у минулому році США вже вийшли на перше місце у світі за обсягами виробництва нафти. Наступним кроком у цьому напрямі стане зміцнення американських позицій на європейському газовому ринку, як за рахунок участі США у спорудженні терміналів з прийому скрапленого газу в країнах ЄС, так і у спосіб протидії газовій експансії Росії в Європі. Так, на початку січня ц. р. посол США у ФРН Р. Гренелл направив повідомлення низці німецьких компаній про можливе введення проти них американських санкцій, оскільки ті беруть участь у російському проекті «Північний потік-2».

Поряд з цим Д. Трамп приділятиме посилену увагу питанням підвищення безпеки США та демонстрації їх військової потужності, що також відповідає настроям більшої частини американського суспільства. Так, він може виступити з новими резонансними ініціативами щодо зміцнення збройних сил США за рахунок їх комплексного переозброєння та реалізації різноманітних військових програм у космічному та кібернетичному просторах.

Вашингтон також намагатиметься прискорити процес ядерного роззброєння Північної Кореї. Для цього в лютому ц. р. у В’єтнамі планується друга зустріч Д. Трампа з лідером КНДР Кім Чен Ином. Разом з тим, Білий дім відмовлятиметься від таких складових військової діяльності, які стають не актуальними для США, або викликатимуть негативну реакцію у американському суспільстві. Такими можна вважати рішення про поетапне виведення американських військ із Сирії та Афганістану.

На цьому фоні більш обережною буде політика Д. Трампа стосовно Росії. У ситуації, що склалася, президент США відверто не демонструватиме прихильність до В. Путіна чи готовність покращити відносини з Росією, оскільки це лише підриватиме його авторитет в очах американської громадськості. В той же час глава Білого дому не намагатиметься суттєво посилювати тиск на Москву, оскільки вона може оприлюднити компромат на нього.

Все це матиме для України як позитивні, так і певні негативні наслідки. Так, за будь-яких умов Вашингтон дотримуватиметься курсу зі стримування Росії та підтримки нашої держави. Сьогодні дане питання вже не тільки постає як один із принципових аспектів зовнішньої політики США, але і відіграє помітну роль у політичній боротьбі американського істеблішменту. Разом з тим, внутрішні проблеми в США так чи інакше відволікатимуть їх увагу від України, і, зокрема, від збройної проти неї агресії Росії.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ