Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Cуспільство

Органічні проти мінеральних добрив: плюси та мінуси

Добрива є невід'ємною частиною сучасного землеробства, їх використання сприяє підвищенню врожайності та поліпшенню якості продукції.

Водночас перед фермерами постає вибір між органічними та мінеральними добривами. Кожен з цих видів добрив має свої плюси та мінуси, які потрібно враховувати при плануванні сільськогосподарської діяльності.

Переваги органічних добрив у порівнянні з мінеральними

Органічні добрива є природними продуктами, які отримують з тваринних або рослинних залишків. Їх основні плюси:

 • екологічна безпечність і здатність покращувати структуру ґрунту та його родючість;
 • підвищення біологічної активності ґрунту, що дозволяє ефективніше використовувати поживні речовини;
 • забезпечення рослин всіма необхідними мікроелементами, які часто відсутні в мінеральних добривах;
 • більш тривалий термін дії після внесення в ґрунт.

Мінусами органічних добрив є короткий термін зберігання, необхідність рівномірного розподілу по ділянці. Крім того, для використання органіки потрібна велика кількість таких добрив.

Недоліки використання мінеральних добрив для ґрунту та рослин

Мінеральні добрива, хоча й забезпечують швидкий ефект, мають низку недоліків:

 • Надмірне використання може призвести до деградації ґрунту, оскільки вони не покращують його структуру, а, навпаки, можуть сприяти її погіршенню. Необхідно робити перерви у використанні, щоб зберегти ґрунт.
 • Високі концентрації мінеральних солей можуть накопичуватися в ґрунті, що негативно впливає на мікроорганізми і призводить до втрати родючості.
 • Часте використання може викликати звикання рослин до швидкодіючих поживних речовин, що зменшує їх здатність до природного поглинання необхідних елементів з ґрунту.
 • Потреба в регулярному використанні — за сезон їх застосовують кілька разів.

Серед плюсів мінеральних добрив — достатньо довгий термін зберігання, зручність використання, потрібна невелика кількість препарату для підживлення проти великих обсягів органіки, можливість розрахувати необхідну кількість з урахуванням особливостей ґрунту, стану рослин, стадії їх розвинення.

Роль органічних добрив у підтримці родючості ґрунту

Органічні добрива відіграють ключову роль у підтримці довгострокової родючості ґрунту. Вони сприяють утворенню гумусу, який є основним компонентом родючого шару ґрунту. Гумус покращує структуру ґрунту, збільшує його водо- та повітропроникність, що створює оптимальні умови для розвитку кореневої системи рослин. Органічні добрива також підвищують здатність ґрунту утримувати поживні речовини, що забезпечує рослини необхідними елементами протягом тривалого часу.

Мінеральні добрива: плюси використання

Головна їх перевага — швидкодія. Вони дозволяють швидко компенсувати дефіцит певних макроелементів підживлення, що особливо важливо у періоди активного росту рослин. Вони зручні у використанні та легко дозуються, що дозволяє точно регулювати кількість внесеної підкормки. Мінеральні добрива також мають тривалий термін зберігання і не вимагають спеціальних умов для транспортування та утримання на складі.

Органічні добрива як підживлення рослин натуральними речовинами

Органічні добрива містять широкий спектр поживних речовин у натуральній формі, що сприяє збалансованій підкормці рослин. Вони забезпечують рослини не тільки основними макроелементами, такими як азот, фосфор і калій, а й містять мікроелементи, які є необхідними для повноцінного розвитку. Органічні добрива також сприяють активізації мікроорганізмів у ґрунті, що покращує його загальний стан і сприяє природному процесу розкладання органічних речовин.

Використання різних видів добрив залежно від потреб рослин та властивостей ґрунту

Оптимальний вибір виду добрив залежить від конкретних потреб рослин та властивостей ґрунту:

 1. На початкових стадіях росту рослин доцільно використовувати мінеральні добрива для швидкого забезпечення необхідних елементів живлення.
 2. Для підтримки довгострокової родючості ґрунту і поліпшення його структури необхідно регулярно вносити органічні добрива.
 3. Комплексне використання обох видів добрив дозволяє досягти найкращих результатів, забезпечуючи високу врожайність та поліпшення якості продукції.

Таким чином, у змаганні органіки проти мінеральних добрив переможців не має. Вибір між органічними та мінеральними добривами повинен бути зваженим, з урахуванням специфічних умов та потреб сільськогосподарського виробництва.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ