Упродовж вересня у Львові представники ГО «Zero Waste Lviv» та волонтери провели три дослідження, аби з’ясувати, що саме потрапляє до контейнерів у місті.
Для морфологічного аналізу перевірили склад відходів у трьох контейнерах для змішаних відходів від ОСББ Львова, які обслуговує компанія «ГрінЕра Україна». З’ясувалося, що майже на 70% вони заповнені органікою.
Як показали дослідження, у контейнерах для змішаних відходів лише 20% сміття такого типу, яке не підлягає переробці. Натомість, в середньому, 65% становить органіка і ще до 15% - вторсировина, яку люди викинули не в той контейнер.
«Такі дослідження потрібні, перш за все, для того, щоб мати інформацію для кращого розуміння продукування відходів у місті, на основі чого можна оптимізувати систему сортування і компостування. Але ми маємо пам’ятати, що мінімізація — це перший і найважливіший крок до належного поводження з відходами та екосвідомого життя. Тому торбинки, багаторазові горнятка і контейнери — це основа нашого «арсеналу» боротьби.
Також з 20%, які не переробляються, близько 5% - це засоби гігієни. У країнах Європейського Сюзу такі засоби не можна навіть захоронювати на полігонах", — розповіла Софія Сидоренко, операційна менеджерка ГО «Zero Waste Lviv».
Водночас, у компанії «ГрінЕра Україна» зазначають, що серед львів'ян невпинно зростає тенденція до сортування побутових відходів. Цьому сприяють інвестиції в розвиток відповідної інфраструктури.
«Ще чотири роки тому у контейнерах, призначених для вторсировини, було заледве мізерних 20−22% посортованих відходів. То зараз маємо вже 50% відходів, що підлягають переробці. І ця динаміка постійно зростає. Очікуємо, що за рік-два цей показник зросте до 70%», — розповів засновник компанії «ГрінЕра Україна» Богдан Михалусь.
Зазначимо, у всіх районах Львова триває встановлення контейнерів для збору органічних відходів. Переглянути їх розташування можна на карті за посиланням.
Зокрема, у спеціальні коричневі баки можна викидати такі відходи:
- залишки сирих овочів і фруктів;
- шкаралупу сирих яєць;
- заварку від чаю;
- скошену траву;
- зів'ялі квіти;
- опале листя.
Водночас у контейнер не можна викидати:
- пакети для сміття, кульки, тетрапак тощо;
- тверді побутові відходи.
Окрім того, у межах пілотного проекту, ЛКП «Зелене місто» здійснює безоплатний прийом органіки від мешканців, які привозять її самостійно на компостувальну станцію, що на вул. Пластова, 13. А добриво, яке утворилося, розміщується на компостувальному майданчику, де всі охочі можуть взяти його безкоштовно.
Довідка
Компанія «Грінера Україна» з 2016 року у Львові надає комплексні послуги європейського рівня зі збору, сортування та утилізації твердих побутових відходів (ТПВ). Компанія забезпечує вивіз ТПВ та їх утилізацію для комерційних, бюджетних, комунальних і приватних споживачів. Також «Грінера Україна» у Львові займається сортуванням відходів, забезпечивши роздільний збір на три фракції: змішанні відходи, вторинна сировина та скло. Сума загальних інвестицій компанії в інфраструктуру міста становить 3 млн дол.
«ZeroWasteLviv» — ініціатива, яка діє з 2016 року, на основі якої у 2018 році було зареєстровано ГО «Нуль відходів Львів». Місією організації є сприяння реалізації принципів zerowaste в Україні шляхом створення зразкового муніципалітету — Львова, який стане прикладом для інших міст.
Львівська міська рада: https://city-adm.lviv.ua/news/city/housing-and-utilities/282328-u-lvovi-provely-doslidzhennia-vmistu-smittievykh-konteineriv