Незабаром у Львові може з’явитися ще один музей – просто неба, зі статусом міжнародного – «Територія терору». Його композиції розповідатимуть про злочини тоталітарних режимів, що в період від 1917 по 1955 роки приходили до влади у Львові.
До території, на якій планують розмістити меморіальний музей тоталітарних режимів, за словами одного з авторів проекту Тараса Чолія, свого часу розміщувалась колишня пересильна тюрма №25, також функціонувало львівське гетто, третє за кількістю вбитих в Європі євреїв.
Окрім інформаційних стендів, тут постане «Стіна пам’яті» з викарбуваними на гранітних плитах прізвищами людей, мешканців Львова та Західної України, що пройшли через «пересильну тюрму» або були закатовані. Буде відтворено вагони-«телятники», що використовувалися для вивозу людей у концтабори, бараки, сторожові вишки, а також фрагмент залізної дороги – символи насильницького переміщення.
Музей вузькою смугою протягнеться вздовж пр. Чорновола і забере 0,5 га. Він буде поділений на зони із оригінальною подачею інформації та архітектурним вирішенням. Як зауважив архітектор проекту Остап Гром, з автентичних будівель до проекту не потрапило жодної, тому історичний комплекс відбудують на порожньому місці.
При цьому не буде жодного акценту щодо національності закатованих. «Мета музею – вивчити новітню історію українського, польського, єврейського народів, оприлюднити ті архівні матеріали, зміст яких досі маловідомий. Зрештою донести історичну правду до суспільства», – наголосив Т. Чолій.
Таких музеїв, запевнив Чолій, в Україні ще нема.
Ділянка, де мають збудувати комплекс, є комунальною власністю міста. Зараз там працює автостоянка. Договір оренди з її власниками завершується у 2014 р.
Архітектор Гром каже, що загалом навколишній квартал не має функціонально виразних деталей з погляду архітектури, тому історично-інформаційний осередок достатньо легко в нього впишеться.
Щодо коштів, то зі слів Чолія, на реалізацію задуму їх треба небагато. Точна сума буде відома після підготовки проектно-кошторисної документації, а саме 1 серпня цього року. Водночас Чолій має намір звернутися до міжнародних фондів з проханням фінансово сприяти будівництву меморіального комплексу «Території терору».
Отож, під час засідання виконкому Львівської міської ради сьогодні, 30 квітня, було погоджено концепцію Меморіального музейного комплексу тоталітарних режимів «Територія терору».