У неділю, 2 квітня, відбулося освячення каплиці та оновленого монастирського цвинтаря Свято-Іванівської лаври Студійського уставу УГКЦ, яка розміщена на території Музею народної архітектури та побуту ім. Климентія Шептицького у Львові («Шевченківський гай»). Освячення здійснив Архиєпископ і Митрополит Львівської Архиєпархії УГКЦ Ігор Возньяк.
У церкві Софії - Премудрості Божої, яка є головним храмом монастиря, відбулася Божественна Літургія, а після цього урочиста процесія вирушила на монастирський цвинтар, який тривалий час стояв у занепаді.
Нагадаємо, як вже розповідало Гал-інфо, 24 вересня 1930 році митрополит Андрей Шептицький заклав на території Лаври монаший цвинтар. На це навіть є офіційна грамота митрополита.
Незважаючи на особливе значення цього місця, за радянської влади цвинтар зруйнували, а згодом колишнє керівництво музею взагалі почало засипати цвинтар сміттям.
Як розповів отець-настоятель Свято-Іванівської Лаври Юстин Бойко, монахи у той час повинні були якось реагувати, тому перепоховали кілька братів-монахів біля церкви з с. Кривки. За його словами, ці перепоховання не є ані юридично оформлені, ані канонічно.
Як у Львові відроджується Лавра заснована Андреєм Шептицьким
У теперішній час під орудою отця Юстина Бойка було розчищено територію монашого цвинтаря від сміття. Потім церковники зайнялися його впорядкуванням. 4 липня 2016 року у Свято-Іванівській Лаврі було встановлено хрест на місці монастирського цвинтаря, що стало першим кроком до відновлення історичної справедливості.
Монахи наголошують, що на місці відновленого цвинтарю досі є кістки монахів, які були там поховані, але чиїсь поховання не вдалося тоді віднайти. Окрім того, відомо, що там похована і єврейська дитина. В роки Другої світової війни монахи Лаври переховували у себе дітей, тим самим рятуючи їх від розправи. Дитина померла від важкої хвороби і була похована разом із монахами Свято-Іванівської Лаври.
На освячення відновленого цвинтарю та каплички прийшло більше як сотня львів’ян.
Архиєпископ і Митрополит Львівської Архиєпархії УГКЦ Ігор Возньяк у своєму зверненні вказав на те, що нині бракує пошани до таких святих місць.
«Кістки на цьому цвинтарі були потоптані, порозкидувані та полишені, не вшановані. Отець Юстин (настоятель Лаври, - ред) старався, щоб це місце віднайти і відновити. В першу чергу ми самі маємо бути зацікавленими, щоб справедливість була встановлена. Зараз це потрібно для усього нашого народу», - сказав він.
Також митрополит Ігор звернув увагу керівництва Музею на те, що територія дещо занедбана: «Нема ладу. Тут цвинтар, а ось поруч гори сміття».
Отець Юстин своєю чергою розповів, що відновленню цвинтарю передували великі дискусії, потім знайшлися меценати і цвинтар відновили.
«Це особливе місця для усіх українців. Україна зараз у вирі боротьби, ми здобуваємо історичне відновлення пам’яті нашого народу», - сказав отець Юстин Бойко.
Також виступив директор Музею народної архітектури та побуду ім. Климентія Шептицького Роман Назаровець, який зазначив, що відновлений монаший цвинтар стане особливим для музею місцем.
Додамо, що на монашому цвинтарі висадили туєву алею у пам’ять про воїнів, які поклали свою життя за волю України в російсько-українській війні.
Нагадаємо, що Свято-Іванівську Лавру Студійського уставу УГКЦ 1927 року заснував Митрополит Андрей Шептицький. Лавра Святого Йоана Хрестителя у Львові розміщена на території Музею народної архітектури і побуту ім. Климентія Шептицького, який у народі відомий, як «Шевченківський гай» (вул. Чернеча Гора, 1).