Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Агенція інформації та аналітики "Гал-інфо"
Слухай онлайн
Економіка  |  Cуспільство  |  Надзвичайні події

Криза в шахтарів і на Сході, і на Заході України: склади забиті вугіллям, яке нікуди дівати

Шахтарські колективи Львівщини б'ють на сполох та погрожують акціями протесту. І справа не лише у заробітній платі, яку вони традиційно отримують із запізненням. Через проблеми зі збутом вугілля, воно накопичується на складах шахт і бункерах збагачувальної фабрики. Відтак у літню спеку існує загроза самозаймання.

Відтак до економічної проблеми може доєднатись ще й екологічна. Аналогічно криза зі спалюванням вугілля і у генерації. Наприклад, на складах ДТЕК Західенерго», а саме вони основні споживачі львівського і волинського вугілля, вже накопичилось 400 тисяч тонн вугілля. А через профіцит електроенергії в країні та зменшення експорту електроенергії в Європу, в добу спалюється вдвічі менше вугілля, аніж ще на початку цього року.

Проблема зі збутом вугілля — біда не лише шахтарів “Львіввугілля” та “Волиньвугілля”, а загальноукраїнська, переконаний голова Незалежної профспілки гірників Михайло Волинець. Основна причина — падіння економіки, через яке впало споживання електроенергії, а відтак і споживання вугілля. “Критична ситуація склалась у всьому паливно-енергетичному комплексі. Досі не відрегульовані питання ціни на електроенергію, яка експортується у Європу. Ніхто в міністерстві цим конкретно не займається. Через це не відвантажується вугілля з державних підприємств “Красноармійськвугілля”, “Лисичанськвугілля”, “Первомайськвугілля”, “Торезвугілля”. Є проблеми і у приватних шахт того ж ДТЕК - “Павлоградвугілля”, “Добропілля”. Вони штучно скорочують видобуток, оскільки також є проблеми зі збутом, - каже Михайло Волинець. - “Селидіввугілля” позавчора вимкнули електроенергію — вони не можуть працювати. “Красноармійськвугілля” вимкнули електроенергію і припинили подачу води на шахти. Це катастрофа. Такого у галузі ще не було”.

Через профіцит вугілля з 01 по 10 травня був припинений видобуток на шахтах Західного Донбасу. В цей період проводились тільки невідкладні ремонтні роботи. «Ми зробили все можливе, щоб знайти альтернативу збуту наших вугілля, щоб не припиняти роботу шахт Західного Донбасу. Але спад промислового виробництва не дозволяє нам повністю реалізувати вугілля, який ми в змозі здобувати. Тому перші десять днів травня стануть великодніми канікулами для більшості наших працівників, - розповів генеральний директор ДТЕК Павлоградвугілля Сергій Воронін.

Профспілковий лідер Михайло Волинець переконаний — вирішити проблему можна лише діалогом, до якого будуть залучені і представники шахтарських профспілок, і енергетичних компаній, і міненерго. Та головне, аби уряд нарешті вирішив питання, яке б дозволило експортувати електроенергію до Європи. Тоді б станції змогли наростити виробництво електрики, а відтак і спалювали б більше вугілля.

“За останній рік ми вийшли з тої ями, у якій були, почали погашати заборгованість з зарплати. У нас не працювала жодна секція — тепер дві на ходу. Можемо переробляти 180 тисяч тонн вугілля на місяць, але його нікуди відвантажувати, - каже голова профспілки “Львівської вугільної компанії” (збагачувальна фабрика) Наталія Барна. - У нас уже назбиралось в бункерах 23 тисяч тонн вугілля”.

Основним споживачем вугілля в цьому регіоні є Бурштинська та Добротвірська ТЕС, які змушені скорочувати виробництво електроенергії. У прес-службі ДТЕК “Західненерго” пояснюють — закупівлю вугілля скоротили через те, що впало виробництво електроенергії. Зокрема, на Бурштинській ТЕС лише від початку року виробництво впало майже на 40%, а з дванадцяти енергоблоків працює лише п'ять-шість. З них лише 1-1,5 блоки працює на експорт, тоді як у 2013-му на експорт працювало чотири енергоблоки. І одна з найбільших українських електростанцій – Бурштинська ТЕС зараз за добу спалює не більше 8 тисяч тонн вугілля, а ще рік тому спалювала до 15 тисяч. За п’ять місяців цього року 51 % від усього використаного вугілля на Добротвірській ТЕС становило вугілля саме шахт Львівсько-Волинського басейну.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter.
НА ГОЛОВНУ